امروز جمعه , ۴ خرداد , ۱۳۹۷

برترین آهنگ های مــاه بیشتر

برترین آهنگ های هفته بیشتر

توصیه های مفید که قبل از بازنشستگی باید بدانید

۲۰ام اسفند ۱۳۹۱

بازنشستگی به معنای رها کردن نقش هایی است که برای هویت و عزت نفس شما اهمیت دارند.

برای اینکه با سلامت روحی و بدون استرس وارد مرحله بازنشستگی شوید توصیه می شود حداقل از یک یا دوسال قبل برای این دوران برنامه ریزی کنید.

– یکی از مسائلی که پس از بازنشستگی ممکن است باعث نگرانی شما شود هزینه های زندگی و مسائل مالی است. برای مقابله با این امر قبل از فرا رسیدن این دوران با یک برنامه ریزی دقیق, میزان حقوق بازنشستگی و مخارج مرتبط را برآورد کرده و هزینه های غیر ضروری را شناسایی و حذف کنید. از این راه می توانید پس انداز هم داشته باشید.

– افرادی که به سختی می توانند برنامه های روزانه اداری و تماس با همکاران را کنار بگذارند, از جمله کسانی هستند که وابستگی زیادی به ارتباطات شغلی و نظام اداری دارند. اگر جزو این افراد هستید بهتر است با کاهش ارتباطات خانوادگی و دوستانه زمینه را برای کاهش استرس فراهم کنید.

– ترک کردن شغل مورد علاقه, یکی دیگر از موارد ایجاد موج منفی نسبت به دوران فراغت از کار است. در سال های پایانی به تدریج ساعت های اضافه کار خود را کاهش دهید و سرگرمی های دیگری را جایگزین آن کنید, تا با این دوران هماهنگ شوید.

– حمایت اجتماعی از طریق آموزش همگانی, استرس بازنشستگی را کاهش می دهد. توصیه می شود قبل از بازنشستگی با مراجعه به مشاور آمادگی های لازم را کسب کنید.

بازنشستگی از نگاه مردان

مردان همواره خود را مسوول و قیم خانواده می دانند, حتی اگر همسرشان شاغل باشد. به همین علت مردان بیش از زنان از پیامدهای ناخوشایند بازنشستگی مانند عدم تامین نیازها و بی اعتباری مالی نزد خانواده و اقوام هراس دارند.

در صورتی که موفق به پوشش هزینه ها و حمایت مالی نشوند, آسیب روحی می بینند. برهمین اساس به مردان توصیه می شود قبل از بازنشستگی الگوی زندگی خود را بازبینی و الگوهای نادرست مصرفی را اصلاح کنند تا پس از بازنشستگی زیر بار سنگین قرض و بدهی نروند.

همچنین پیشنهاد می شود برای تقویت بنیه مالی با گروه دوستان اقدام به تاسیس و راه اندازی یک فعالیت جدید مثل شرکت تعاونی کنند.

توجه داشته باشید که بعضی از افراد پس از بازنشستگی افسرده می شوند چراکه هیچ برنامه مدونی برای ورود به این مرحله نداشته اند. برای جلوگیری از غافلگیر شدن برنامه ریزی کنید. توجه به این نکته ها مفید است: برنامه ریزی دراز مدت, شناخت علایق, محدود کردن وابستگی به محیط کار, تعمیق و گسترش پیوندهای دوستی و درگیر شدن با کارهای زندگی.

برچسب ها