دانلود آهنگ | دانلود آهنگ جدید – دانلود جدیدترین آهنگ ها

دانلود آهنگ جديد

بازي تانکي آنلاين جان سخت زره پوشان

صداي چرخ هاي تانک از خيابان ها و ميدان هاي نبرد به گوش ميرسد. دهانه توپ تانک به سمت هدف نشانه مي رود و رعشه تمام کننده يک انفجار نويد امتياز جديدي را مي دهد. شما وارد يک بازي آنلاين جديد شده ايد که هيچ شباهتي به بازي هايي که تاکنون انجام داده اي ندارد. اين بار تانک ها شواليه و قهرمان ميدان هستند. بازي تانکي آنلاين نياز به نصب و راه اندازي ندارد و بلافاصله بعد از ورود به بازي, مي توانيد آن را بازي کنيد همچنين مي توانيد اين بازي را از اکانت تلگرام خود بازي کنيد.

اين بازي توسط وب سايت سرگرمي به زبان پارسي و به صورت رايگان به تمام پارسي زبانان جهان تقديم ميگردد.

دانلود

سن مناسب ازدواج از دیدگاه قرآن و روایات

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲
2,546 بازدید
بدون نظر

برگرفته از تبیان: معمولاً متخصصین و مشاورین امر ازدواج در بیان یك سن مشخص برای ازدواج نظری خاص دارند و هریك براساس تفكرات و نظرات خود محدوده سنی را برای انجام ازدواج موفق معرفی می نمایند.

 

در این مقاله بر آن شدیم تا سن ازدواج را از دیدگاه آیات و روایات بررسی نماییم.

 

در قرآن كریم «سن» خاص و معینی برای ازدواج بیان نشده، ولی از واژگانی همچون «بلوغ»، «بلوغ حُلُم»، «بلوغ نكاح» و «بلوغ اَشُدّ» به عنوان سن بلوغ و ازدواج افراد نام برده شده است.

 

در قرآن از سه نوع بلوغ، یاد شده است:

 

1. بلوغ حُلُم: بلوغی است که نوجوان در آن دارای خواب و رویاهای شیرین است. در این دوره غریزه و تمایلات جنسی در او بیدار می‌شود، دنیای متفاوت زن و مرد را می‌شناسد و خود را یک مرد، یا یک زن که در آینده همسر و پدر یا مادر می بینید.[1]

 

مصداق از بلوغ حلم در قرآن كریم رسیدن به دو بلوغ جنسی و عقلی است.

 

خداوند در سوره نور آیه 59 می فرماید: "به هنگامی که فرزندان به مرحله رشد جنسی رسیدند در هنگام ورود بر پدر و مادر باید کسب اجازه کنند و سرزده بر آنان وارد نشوند. "

 

2. بلوغ نِکاح: «وَ ابْتَلُواْ الْیَتَامَی حَتَّی إِذَا بَلَغُوا النِّكَاحَ فَإِنْ آنَسْتُم مِّنْهُمْ رُشْداً فَادْفَعُواْ إِلَیْهِمْ أَمْوَالَهُمْ؛[2] یتیمان را آزمایش كنید تا هنگامی كه بالغ شده و به نكاح (همسرگزینی) تمایل پیدا كنند. اگر آنان را به درك مصالح زندگانی خود آگاه یافتید، اموالشان را به آنان بدهید. »

 

در تفسیر مجمع البیان آمده است که « منظور از بلوغ نکاح این است که افراد از نظر جسمی و روحی به مرحله‌ای از کمال برسند، که بتوانند تشکیل خانواده دهند و از عهده وظایف خانوادگی برآیند. منظور این نیست که فقط محتلم شوند، زیرا نه احتلام، دلیل رشد کامل جسم و روح است و نه عدم احتلام، دلیل عدم رشد کامل جسم و روح است. »

 

شیخ طوسی نیز می‌ گوید: «معنای بلوغ نكاح آن است كه فرد به مرحله توانایی بر هم‌ خوابگی و تولید نسل برسد.»[3]

 

3.بلوغ اَشُّد: بلوغ اشد شامل همه بلوغ ‌هاست. یعنی اگر کسی به همه بلوغ ‌ها برسد، به بلوغ اشد رسیده است.

 

« وَلَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَاسْتَوَى‏ آتَیْنَاهُ حُكْماً وَعِلْماً وَكَذلِكَ نَجْزِی الْمُحْسِنِینَ؛ هنگامى كه (موسى) نیرومند و كامل شد، حكمت و دانش به او دادیم و این‌گونه نیكوكاران را جزا مى‏دهیم.[4]»

 

از موارد بالا می توان به این نتیجه رسید كه از نظر قرآن سن ازدواج فرد زمانی است كه وی احساس نیاز به ازدواج، توانایی هم‌ خوابگی، قدرت تولید نسل و … را در خود ببیند.

 

علاوه بر این آیات قرآن، برخی روایات از اهل بیت (علیها سلام) نیز به جای مانده است كه به جوانان توصیه می كنند در آغاز جوانی ازدواج ‌نمایند.

 

پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «مَا مِن شَابٍّ تَزَوَّجَ فِی حَداثَهِ سِنِّهِ اِلّا عَجَّ شَیطَانُ یَا وَیلَهُ یَا وَیلَهُ عَصَمَ مِنّی ثُلُثَی دِینَهُ؛[5] هر کس در ابتدای جوانی ازدواج کند شیطان فریاد می‌زند: فریاد از او، فریاد از او، دو سوم دینش را از دستبرد من نگاه داشت.»


برچسب ها

مطالب مشابه