امروز دوشنبه , ۳ اردیبهشت , ۱۳۹۷

برترین آهنگ های مــاه بیشتر

برترین آهنگ های هفته بیشتر

مواد رنگی و شیمیایی چه بلایی سر موهایمان می آورند؟!

۲۸ام شهریور ۱۳۹۱

عکس مواد رنگی و شیمیایی چه بلایی سر موهایمان می آورند؟!

سودابه هوشمند: آیا شما هم جز کسانی هستید که به رنگ یا مش کردن موهایشان خیلی علاقه دارند و هر چند وقت یک بار با دیدن رنگ مویی تازه تصمیم میگیرند تا آنها را دوباره رنگ کنند؟

آیا عادت دارید از حالت دهنده هایی مانند ژل, واکس و… زیاد استفاده کنید؟

استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی و رنگی باعث می شود تا موها به طور جدی آسیب ببینند که گاهی نیز جبران ناپذیرند. اگرچه درباره این موضوع بارها و بارها بحث شده است اما بعضی از افراد هنوز آن را باور ندارند و ادعا می کنند که پس از این همه سال استفاده از این مواد, موهایشان در سلامت کاملند. حنا نیز یکی از همین افراد بوده و سالهای متمادی موهایش را در معرض انواع و اقسام مواد شیمیایی قرار می داد تا اینکه سرانجام با موهای آسیب دیده و شکننده روبه رو شد. این بار نیز متخصصان به کمک آمده اند تا با توضیح اشتباه ها و عادت های نادرست شادابی و سلامت موهای حنا را به او باز گردانند:

خشکی مو مشکل شایعی به ویژه در خانم ها هاست که می تواند به دو دلیل عمده رخ دهد, الف) محیط زندگی ب)جنس موی خود فرد؛ اما علاوه بر این, رنگ کردن, براشینگ, دکلره, مش کردن و فرهای کوتاه و طولانی مدت می توانند به تنه موها آسیب برسانند و یاعث ضعیف تر و شکننده تر شدن آنها شوند. حنا, خانم 35 ساله ای که بیش از 15 سال است موهایش را رنگ می کند و تقریبا هر بلایی بگویید سر آنها آورده, امروز موهایش آسیب دیده اند اما متخصصان پوست از این مساله تعجب نمی کنند. آنها معتقدند انجام بیش از حد کارهای آرایشی مانند آنچه در بالا ذکر شد, می تواند باعث خشکی, کدر و شکننده شدن مو و ایجاد مو خوره شود و آنها را از حالت طبیعی خارج کند.

عکس مواد رنگی و شیمیایی چه بلایی سر موهایمان می آورند؟!

انواع رنگ موها

حنا علاقه خاصی به رنگ کردن موهایش دارد و با کمک خواهرش که آرایشگر است, زود به زود رنگ آنها را تغییر می دهد. بد نیست قبل از ورد به بحث اصلی انواع رنگ مو را با هم مرور کنیم. رنگ های مو به گروه اصلی طبقه بندی می شوند؛ گیاهی, متالیک و ارگانیک سنتتیک. البته رنگ های گروه آخر, رنگ طبیعی تری به مو می دهند. موفق ترین رنگ ها آنهایی هستند که مولکول های نسبتا کوچکتری دارند. رنگ های متالیک به طور مداوم مورد استفاده مردان است. زیرا تغییر رنگ با سرعت کمتری اتفاق می افتد و به وضوح رنگ ها اکسیداتیو نیستند. این رنگ ها نوعی رنگ مات به مو می دهند و اگر زیاد استفاده شوند, باعث آسیب و شکنندگی موها می شوند. رنگ های, سنتتیک یا ارگانیک مهمترین انواع رنگ ها هستند زیرا رنگ های مختلفی را ایجاد و در بیشتر مواقع به کوتیکول موها نفوذ می کنند.

در نتیجه بالقوه دائمی هستند ولی در سال های اخیر انواع غیر دائمی نیز زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. اشتباه بزرگ حنا این است که این همه سال به یک قانون کلی بی توجه بوده است. طبق این قانون بهتر است رنگ موها را دو درجه تغییر داد و برای مثال موی مشکی را به قهوه ای تبدیل کرد. اما تغییر رنگ شدید مانند تبدیل موی مشکی به زرد و خرمایی آسیب های جدی به موها وارد می کند. حنا که رنگ اصلی موهایش مشکی است این قانون را کاملا نادیده می گیرد و موهایش را به رنگ های بلوند و قرمز روشن و… در می آورد. شکی نیست که این تغییر رنگ شدید به موهایش آسیب جدی رسانده است. متخصصان به او توصیه می کنند تا مدتی موهایش را رنگ نکند و پس از آن این قانون را رعایت کند یا حداقل از رنگ موهای طبیعی مانند حنا که رنگ قرمز طبیعی به موها می دهد استفاده کند. حنا در پاسخ نکته ای را مطرح می کند که ممکن است مساله خیلی ها باشد: «یکی از عوامی که باعث می شود مردم به ایتفاده از رنگ های شیمیایی روی بیاورند, تنوع نداشتن رنگ های طبیعی مانند حناست؛ در حالی که رنگ های شیمیایی تنوع رنگ بسیار بالایی دارند.» این موضوع درست است اما خودتان انتخاب کنید؛ سلامت موها با تنوع رنگ کم یا شکنندگی و آسیب دیدگی موها با رنگ های متنوع؟

سرطان و رنگ مو

اگر چه حنا علاقه خاصی به رنگ کردن موهایش دارد اما یک نگرانی دائمی نیز دارد؛ آیا افرادی که از رنگ های شیمیایی استفاده می کنند, به سرطان های کلیه و مثانه مبتلا می شود؟

خوشبختانه این موضوع هنوز از نظر آماری و علمی ثابت نشده. البته این بدان معنا نیست که هیچ خطری افراد را تهدید نمی کند. به جز مشتری ها, آرایشگران نیز در معرض حساسیت های پوستی و تنفسی هستند و هر روز تعدادی از آنها با حساسیت های شدید پوستی, ریوی و تنفسی به متخصصان پوست مراجعه می کنند.

دلیل اصلی این موضوع تماس پوست با مواد آرایشی, به خصوص دکلره و اکسیدان است. همچنین ذرات پخش شده از اسپری هایی مانند تافت ها و عطرهای مختلف نیز می توانند بسیار خطرناک باشند و گاهش منجر به حساسیت های تنفسی, تنگی نفس و آسم شوند. توصیه متخصصان این است که در این حالت بهتر است فرد محیط کارش را تغییر دهد یا مانند خواهر حنا که فعلا از این عوارض جان سالم به در برده است آرایشگاهش را به یک سیستم تهویه مناسب تجهیز کند تا هم خود و هم مشتری هایش دچار مشکلات تنفسی نشوند.

بلیچ کردن

بلیچ کردن نیز یکی از علایق حنا محسوب می شود. در این روش رنگ مو به قرمز یا زرد روشن تغییر پیدا می کند (بسته به رنگ اولیه مو) و در نهایت به رنگ سفید پلاتینی تبدیل می شود. بلیچ کردن آسیب زیادی به موهای حنا وارد کرده و باعث خشکی و شکنندگی آنها شده است. همچنین موهایش را در معرض در هم پیچیده شدن و کرک شدن قرار داده است. از آنجا که مصرف بیش از حد این مواد باعث از هم گسستن و شکستگی مو می شود متخصصان به حنا توصیه کردند قبل از بلیچ کردن, موهایش را فر دائم کند. بلیچ کردن در منزل معمولا با هیدروژن پراکسید 20 حجمی همراه با آمونیاک برای تسریع واکنش انجام می شود اما در سالن های آرایشی کرم های بلیچینگ قوی تری مورد استفاده قرار می گیرند که سریع تر اثر می کنند و معمولا به ساقه موها زده می شود تا موها, های لایت شوند؛ در این صورت ریشه موها نیز کمتر مشکل پیدا می کنند.

نرم کننده ها مضر هستند یا مفید؟

نرم کننده های مو یکی از موادی هستند که مصرف آن در میان مردم بسیار شایع است. حنا نیز از این قاعده مستثنی نیست اما مدتی است این پرسش رهایش نمی کند که آیا استفاده از نرم کننده ها باعث ریزش موی سر می شود؟ متخصصان خیالش را راحت کردند و به او گفتند که این باور ریشه علمی ندارد و شواهد کافی مبنی بر تاثیر نرم کننده ها روی ریزش موها در دست نیست. همچنین تاثیر نرم کننده ها تنها روی ساقه مو است و به شکل یک پوشش فیزیکی و همین طور تغییر دهنده انعطاف پذیری و PH مو عمل می کنند.

لوسیون های رنگارنگ

حنا گاهی از لوسیون ها نیز استفاده می کند. لوسیون ها ژل های نیمه مایعی هستند که قبلا بسیار متداول و بر پایه صمغ های محلول در آب بودند ولی در حال حاضر پلیمرهای سنتتیک بر پایه PVC در یک محلول ژلی آبی هستند و یک نمای براق و غیر چرب به موها می دهند. بعضی از آنها مواد دیگری دارند که باعث نرمی و جلا دادن به موها می شوند. این باور برای حنا مطرح شده بود که وقتی به موهایش موس, واکس, ژل و.. می زند و بدون شستن آنها می خوابد, ریزش موهایش بیشتر می شود. متخصصان اعلام کردند که این حالت ریزش مو نیست و تنها ساقه موهایش می شکند ولی با این وجود به او توصیه کردند تا قبل از خواب موهایش را از این مواد کاملا پاک کند.

دکلره مضر است یا رنگ؟

بین موادی که حنا برای رنگ کردن موهایش استفاده می کند, دکلره آسیب بیشتری به موهایش رسانده است زیرا با موادی انجام می شود که 5 تا 10 برابر بیشتر از اکسیدان های معمولی عمل می کند. هر دوی اینها حاوی مواد رنگ بر هستند اما از آنجا که دکلره غلظت و قدرت بیشتری دارد, بالطبع آسیب بیشتری به مو می زند. متخصصان به حنا توصیه کردند این مواد را برای مدت زمان بسیار کمتری روی موهایش بگذارد, در غیر این صورت شکنندگی بیشتر موهایش اجتناب ناپذیر است.

برچسب ها