امروز پنج شنبه , ۳ خرداد , ۱۳۹۷

برترین آهنگ های مــاه بیشتر

برترین آهنگ های هفته بیشتر

یخ چایی, نوشیدنی ای که به سنگ کلیه تبدیل می شود!

۲۸ام شهریور ۱۳۹۱

ماهور راسخ – کارشناس تغذیه: همان قدر که خوردن چای در این هوای گرم نمی چسبد؛ نوشیدن «یخ چایی» (ICE TEA) خنک می چسبد!

اما گاهی بعضی از نوشیدنی های به ظاهر بی ضرر که می توانند عطش ما را به سرعت از بین ببرند, ممکن است اثرات نامطلوبی روی برخی از اندام های بدن داشته باشند؛ مثل یخ چایی که می تواند زمینه ایجاد سنگ کلیه باشد.

آخرین پژوهش های محققان اورولوژی دانشگاه لویولا در شهر شیکاگوی آمریکا نشان می دهد که نوشیدن «یخ چایی» می تواند زمینه ساز ابتلا به سنگ کلیه شود. خطر ابتلا به این مشکل در افراد با زمینه ژنتیکی سنگ کلیه, بیشتر است. این احتمال در مردان بیشتر از زنان است. خطر ابتلا به سنگ کلیه در مردان بالای 40 سالی که به خوردن یخ چایی عادت دارند, سه برابر است. این آمار در زنان یائسه که میزان ترشخ هورمون های زنانه در آنها کاهش یافته است نیز بیش از زنانی است که یائسه نشده اند.

چرا سنگ؟

در فصل تابستان, دفع آب بدن از طریق تعرق افزایش می یابد. اگر آب دفع شده, با نوشیدن مایعات جبران نشود, خطر ابتلا به سنگ کلیه به ویژه در افراد با سابقه ژنتیکی این بیماری به طرز چشمگیری افزایش می یابد, اما اینکه برای جبران دفع آب بدن از چه نوشیدنی ای استفاده کنیم, مهم است. «یخ چایی» یکی از نوشیدنی هایی است که اغلب افراد به خوردن آن علاقه دارند. این نوشیدنی حاوی مقدار زیادی «اگزالات» است. این ترکیب زمینه ساز ابتلا به سنگ کلیه است.

چرا یخ چایی دوست داریم؟

نوشیدنی های متعددی برای رفع تشنگی وجود دارد. اما آمارها نشان می دهد در ایالات متحده, 85 درصد مردم به ویژه مردان, از یخ چای به عنوان نوشیدنی برای رفع تشنگی استفاده می کنند. به گفته دکتر «جان ماینر», رئیس گروه پژوهشی دانشگاه لویولا, علت گرایش به نوشیدن یخ چایی, طعم خاص آن, پایین بودن میزان کالری و طعم دار بودن آن در مقایسه با آب است. بنابراین نوشیدن یخ چایی, جایگزین نوشیدن آب و دیگر نوشیدنی های بی ضرر می شود. همین عامل باعث بالا رفتن آمار ابتلا به سنگ کلیه می شود.

رنگ, عاملی دیگر

چای و قهوه دو نوشیدنی محبوب در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه در میان آقایان هستند. با گرم شدن هوا, مصرف این دو نوشیدنی کاهش می یابد و یخ چایی به دلیل رنگ و طعم آن جایگزین چای و قهوه می شود. هرچند چای نیز حاوی کمی اگزالات است اما میزان اگزالات یخ چایی بالتر از چای معمولی است. بنابراین رنگ این نوشیدنی, عاملی برای گرایش بیشتر به نوشیدن آن است.

از اینها هم پرهیز کنید

افراد مبتلا به سنگ کلیه, نه تنها باید میزان مصرف نوشیدنی های حاوی اگزالات مانند یخ چایی را کاهش دهند بلکه باید در مصرف مواد غذایی حاوی اگزالات مانند اسفناج, شکلات, انواع آجیل ها به ویژه نوع بو داده آن, لبو, کلم و چغندر نیز احتیاط کنند. این نکته به طور خاص در فصل تابستان که میزان دفع آب بدن بالاست, مهم تر است.

اگزالات چیست؟

اگزالات نوعی ترکیب شیمیایی موجود در بعضی خوراکی ها مانند شکلات, لبو, چای, کلم و… است. افزایش مصرف مواد غذایی حاوی این ترکیب در افراد با زمینه ابتلا به سنگ کلیه از نوع سنگ های اگزالاتی, باعث بروز سنگ کلیه اگزالاتی می شود.

برچسب ها

مطالب مشابه با این مطلب