نسل موزیک

سیزده نشانه سالم بودن و تندرستی که نمی دانستید (آدم سالم یعنی این!)

این روزها مطالب و برنامه های تبلیغاتی علیه چاقی به قدری زیاد شده اند که همه تصور می کنند برای سالم بودن حتما باید لاغر باشند. یا اینکه شنیده می شود هرچه بلند قدتر سالم تر!

درست است که چاقی و اضافه وزن می تواند زمینه ساز بعضی بیماری ها شوند اما معنی اش این نیست که هرکسی اضافه وزن دارد خدای نکرده مریض است. از ما می پرسید فرقی نمی کند چاق باشید یا لاغر, بلند قد باشید یا کوتاه قد, زشت باشید یا زیبا! مهم این است از چیزی که هستید راضی باشید و حواستان به سلامت تان باشد. مطمئن باشید وقتی زندگی را مانند یک کیک شکلاتی با تمام وجودتان مزه مزه می کنید و از آن لذت می برید یعنی سالم هستید. با این حال, نشانه های سالم بودن گاهی از چشم مان پوشیده می مانند. تعجب نکنید, اگر 15 عالمت زیر را دارید یعنی در کمال صحت و سلامت هستید؛ خوش به حالتان.

1- می خواهید کار جدید انجام دهید
وقتی دلتان می خواهد چیزهای جدیدی بیاموزید و کارهای جدید انجام دهید یعنی میزان انرژی تان بالاست و از نظر روحی سالم و با انگیزه هستید. اینکه دلتان می خواهد خطاطی کنید, نقاشی بکشید یا حتی آمار گوشی های جدید وارد شده به بازار را در بیاورید خبر خوبی است تا بدانید در سلامت هستید.
2- احساس سبکی می کنید
چند وقت است تلاش می کنید تا لاغر شوید اما عقربه ترازو تکان نمی خورد. با این حال احساس می کنید زمین قدرت جاذبه خود را از دست داده و خیلی سبک بال راه می روید. دشواری های زندگی به چشم تان نمی آید و احساس می کنید هر وقت بخواهید می توانید پشت آنها را به خاک بمالید. اینها همه نشانه های خوبی هستند. وقتی احساس سبکی می کنید و قبراق هستید؛ یعنی اینکه سالم اید حتی اگر وزن تان پایین نمی آید.
3- خروپف نمی کنید
اگر شب ها خروپف نمی کنید, معنی اش این است که در وضعیت خوبی قرار دارید چون خروپف یکی از علائم آپنه یا قطع تنفسی است. آپنه می تواند باعث فشارخون بالا, ضعف حافظه, افزایش وزن و افسردگی شود. شانس زندگی طولانی در افرادی که آپنه خواب ندارند سه برابر بیشتر از بقیه است.
4- برای ورزش اشتیاق دارید
اینکه با رغبت ورزش می کنید و لذت می برید یعنی سلامت تان در حد خوبی است حتی اگر تغییری در وزن تان ایجاد نمی شود. میل به ورزش نشان می دهد که بدن به تحرک نیاز دارد و فعالیت های ورزشی نیز باعث تولید هرچه بیشتر آندورفین می شود. آندورفین همان هورمونی است که در مغز آزاد می شود و خاصیت آرامبخشی و ضداسترسی دارد. هرچه بیشتر ورزش کنید میل به فعال بودن در وجودتان بیشتر می شود. در نتیجه استرس و فشارهای روحی تان نیز کمتر خواهد شد. قرار گرفتن در این وضعیت باعث می شود قلب تان سالم تر و عضلات تان ظریف تر و قوی تر شود و همچنین کنترل بیشتری روی وزنتان داشته باشید.

5- به فکر دهان و دندان هایتان هستید
بی توجهی به سلامت دهان و دندان فقط یک دندان خراب روی دست تان نمی گذارد بلکه روی سلامت کل بدنتان تاثیر منفی می گذارد. اگر به طور مرتب مسواک می زنید و به دندان پزشک مراجعه می کنید خیالتان از بابت سلامت قلبتان راحت باشد که سکته نمی کنید زیرا ورود باکتری استرپتوکوک (همان عامل پوسیدگی دندان ها) به بدن باعث ایجاد لخته های خونی می شود. لخته خونی هم یعنی دور از جانتان سکته! اگر به طور مرتب مسواک می زنید و نخ دندان می کشید مطمئن باشید احتمال اینکه دیابت, درد مفاصل و سرطان سراغتان بیایند خیلی کم است. اگر باردارید و مرتب به سلامت دهان و دندان تان می رسید به خودتان تبریک بگویید چون هم سلامت خودتان را تضمین می کنید و هم سلامت فرزند دلبندتان را.
6- نتایج آزمایش خوبند
فرقی نمی کند در چه سن و سالی هستید. اگر به طور مرتب آزمایش می دهید و هربار نتایج بهتر می شوند, یعنی تری گلیسیرید, کلسترول, قند خون و همچنین بررسی های تیروئید به حد طبیعی نزدیک تر می شوند, خوشحال باشید زیرا هرچه نتایج آزمایش هایتان بهتر باشد معنی اش این است که شما از نظر پزشکی فرد سالمی هستید و بیماری ها کمتر سراغتان می آیند.
7- هر لباسی که می پوشید بهتان می آید
فرقی نمی کند لباس جدید باشد یا یکی از آن قدیمی ها را از کمد بیرون کشیده باشید. حتی امکان دارد کمی گشاد شده یا اینکه بالا تنه اش بکشد اما با این حال وقتی مقابل آینه می ایستید احساس می کنید این لباس بهتان می آید و ظاهرتان را متفاوت نشان می دهد. وقتی نظر مثبتی روی لباس و ظاهرتان چه از جانب خودتان و یا دیگران وجود دارد معنی اش این است که بدنتان همچنان روی فرم است و سلامت در وجودتان موج می زند.
8- به فکر وزن ایده آل هستید
افرادی که روزانه بیشتر از 1500 تا 2000 کالری دریافت نمی کنند قلب سالم تری دارند و 15 سال جوان تر از سن و سالشان به نظر می رسند.
9- از پیشرفت دیگران خوشحالید
اگر چشم دیدن پیشرفت و موفقیت کسی را ندارید بدانید که در بدنتان مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد تولید می شوند. یکی از علائم پیری زودرس پوست و ابتلا به انواع بیماری های مزمن مانند سرطان و... همین رادیکال های آزاد هستند اما برعکس وقتی از دیدن موفقیت دیگران خوشحال می شوید نشان می دهد از نظر روحی و جسمی آدم سالمی هستید و آرامش درونی تان باعث تقویت هرچه بیشتر سیستم ایمنی تان می شود.
10- آدم خوش بینی هستید
خوش بین ها عملکرد بهتری دارند چون بدن هورمون هایی را ترشح می کند که انرژی بیشتری به سلول ها می رسانند و احساس نشاط بیشتری می کنید.
11- عاشق تغذیه سالم هستید
اگر به جای چیپس یا پفک به سراغ یک عدد موز تازه می روید, اگر به جای استفاده از کره به روغن زیتون فکر می کنید, اگر شکلاتی که میل می کنید درصد کاکائوی بیشتری دارد (بالای 85 درصد) معنی اش این است که راه سلامت را در پیش گرفته و سالم ترید. افراد سالم سبزیجات, دانه های کامل, شیر بدون چربی و گوشت های کم چرب بیشتری مصرف می کنند و دور و بر نان های تهیه شده از آرد سفید, نوشیدنی های گازدار و هله هوله ها نمی روند. مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین ها, مواد معدنی و فیبرهای غذایی بهبود زیادی در سلامت ایجاد می کند.
12- شب ها به موقع می خوابید
اگر شب ها زود و سر ساعت مشخصی می خوابید معنی اش این است که سالم ترید چون خواب خوب و با کیفیت کلید سلامتی است. افرادی که از خواب شان نمی زنند بازدهی کاری شان بالاست و در زندگی اجتماعی, شغلی و خانوادگی افراد موفق تری هستند. اگر خوب می خوابید بدون شک آدم پر انرژی و خوش اخلاقی هستید و افسردگی فرسنگ ها از شما فاصله دارد. خواب کافی نقش زیادی در کنترل قند خون دارد و می تواند شما را از ابتلا به دیابت نوع دوم دور کند. از این گذشته خواب با کیفیت و کافی به سلامت کبد و عضلات کمک زیادی می کند و قدرت سیستم ایمنی بدن را بالا می برد.
13- اگر با خودتان حرف می زنید
اگر عادت دارید بلند بلند فکر کنید یا با خودتان حرف بزنید؛ برای مثال اسم وسیله ای را که دنبالش می گردید صدا بزنید و... معنی اش این نیست که به سرتان زده. بلکه نشان می دهد از سرعت عمل و حافظه بهتری برخوردارید. محققان معتقدند افرادی که با خودشان حرف می زنند زودتر از دیگران اشیای مورد نظرشان را پیدا می کنند. زبان تنها یک نظام ارتباطی نیست بلکه می تواند قدرت ادراک و تفکر را تقویت کند. وقتی برای مثال موقع ورزش با خود حرف می زنید می توانید به خودتان بگویید که باید به دویدن ادامه دهید, حتی اگر خسته شده باشید.
همشهری

برچسب ها