نسل موزیک

مراقبت و رسیدگی به ناخن ها با توصیه های نیوشا ضیغمی

نیوشا ضیغمی بازیگر و فعال در زمینه زیبایی - ناخن ها نیز مانند پوست دست, دائما در معرض آسیبند؛ از شکستن ناخن یا تغییر رنگ آن گرفته تا آسیب های جدی مانند ابتلا به مشکلات پوستی و عفونت های قارچی.

بنابراین باید به ناخن ها رسیدگی کرد. برای حفظ سلامت و زیبایی ناخن هایتان این نکته ها را به خاطر داشته باشید:

اولین کاری که برای حفظ سلامت و زیبایی ناخن ها باید انجام داد, مانیکور است. این کار کمک می کند ناخن ها تمیز شوند. با تمیز شدن زیر ناخن ها, سوهان کشیدن آنها, متعادل شدن اندازه آنها و... هم زیبایی دست و هم زیبایی ناخن ها حفظ خواهد شد. درباره مانیکور کردن بعدا صحبت خواهیم کرد.
اما همین جا این نکته را اضافه کنیم که بهتر است مانیکور خشک و بدون استفاده از آب باشد. به دو دلیل:
- کنترل آلودگی: هر چند برای هر فرد آب تازه برای مانیکور استفاده می شود, اما ظرف هربار ممکن است کامل شسته نشود. بنابراین می تواند راهی برای انتقال آلودگی باشد.
- تر, پیر می کند: اصطلاح پیر شدن دست ها را شنیده اید؟ وقتی دست بیش از حد در آب بماند, دچار اصطلاحا پیری می شود. این مساله به سلامت پوست و ناخن ها آسیب می زند.
با ناخن ها این طور رفتار کنید
علاوه بر مانیکور کردن, رعایت بعضی نکات دیگر به حفظ سلامت ناخن ها و دست کمک می کند.
- خشک نگه دارید: یکی از دلایل ایجاد قارچ های پوستی, مرطوب بودن بیش از اندازه پوست دست به ویژه کناره ناخن هاست. سعی کنید دست تان دائما در معرض رطوبت نباشد. بنابراین بعد از کار کردن با آب, حتما دست تان را خشک کنید.
- دستکش؛ اسلحه دست: برای انجام دادن هرکاری که حتی به نظرتان آسیبی به دست نمی زند باید دستکش دست تان کنید. این کارها از ظرف شستن تا دست زدن به مواد شوینده, رنگی, شیمیایی و... را شامل می شود. یادتان باشد دستکش مناسب را نیز برای هرکاری انتخاب کنید.
- اگر با دست می شویید: عادت شستن لباس های زیر با دست, عادت بدی نیست. اما برای شستن آنها حتما دستکش بپوشید؛ به این دلیل که مواد شوینده, به پوست دست و ناخن آسیب رسانده و آن را خشک می کنند.
روش های تکمیلی
همان طور که برای حفظ سلامت و لطافت پوست صورت و بدن از کرم و لوسیون استفاده می کنید, برای دست و ناخن هم باید این نکته ها را رعایت کنید.
- ماسک سیر: یکی از مواردی که می تواند ناخن ها را سالم نگه دارد, سیر است. دلیل آن هم گوگرد موجود در آن است. برای تهیه این ماسک, دو عدد سیر را خوب بکوبید. آن را با دو قاشق غذاخوری آبلیمو مخلوط کنید. آن را روی دست ها و ناخن ها بمالید. 15 دقیقه صبر کنید و بعد دست هایتان را بشویید. بهتر است زمانی که حمام می روید این کار را انجام دهید تا بوی آن روی پوست نماند.
- ماسک لیمو: یک قاشق «ید سفید» را با یک قاشق آبلیمو مخلوط کنید. آن را روی دست ها و ناخن ها بمالید. 10 دقیقه صبر کنید و دست هایتان را بشویید. این ماسک باعث شفاف شدن ناخن ها می شود. روزانه دوبار می توانید از این ماسک استفاده کنید.
- ماسک سرکه انگور: هر روز به مدت 5 دقیقه دست تان را داخل سرکه انگور بگذارید. آن را ماساژ بدهید. به این ترتیب خون بهتر به پوست زیر ناخن ها می رسد و ناخن ها رشد بهتری خواهند داشت. دلیل آن هم اکسیژن رسانی بهتر به آنها به دلیل تسهیل گردش خون است.
گِرد نگیرید
بعضی عادت دارند موقع گرفتن ناخن ها آنها را بسیار کوتاه می کنند. بعضی دیگر هم دو طرف ناخن ها را گِرد می کنند. همه اینها باعث آسیب به پوست اطراف ناخن می شود. ناخنی که گِرد گرفته شود, با کمی شرد, داخل گوشت فرو می رود. همین مساله باعث ایجاد زخم, عفونت و حتی ایجاد قارچ در ناخن می شود. بهترین شکل گرفتن ناخن به صورت مستطیلی و سوهان زدن آن است.
همشهری

برچسب ها