نسل موزیک

پیشنهادهایی خوشمزه و شاد برای داشتن شب یلدایی متفاوت

سنت ها, یادگار گذشتگان ما هستند و به همین دلیل عزیز و محترمند. اما گاهی با بعضی تغییرات می توان ضمن احترام به سنت ها و حفظ اساس آنها, تغییراتی در آنها ایجاد کرد و اصطلاحا آنها را به روز کرد.

خوشمزه بگذرانید!
- بی خیال هندوانه: می دانید چرا شب یلدا هندوانه می خورند؟ چون معتقدند با خوردن هندوانه در تمام طول چله کوچک و بزرگ, تشنه نمی شوند و از شر بیماری ها هم در امان خواهند بود. به دلیل گران بودن بی دلیل هندوانه از یک هفته مانده به یلدا و ترش و پوک بودن بیشتر آنها می توانید این رسم را کنار بگذارید. مطمئن باشید آسمان به زمین نمی آید. پیشنهاد بهتری داریم. کوکتل بستنی و میوه پیشنهاد ویژه شب یلدای امسال به جای هندوانه است. بستنی وانیلی یا هر طعم دیگری که دوست دارید, بخرید. با توجه به تعداد مهمان ها و نزدیک بودن طعم میوه ها به هم مقداری میوه از میوه هایی که در منزل دارید انتخاب کنید. برای مثال موز و سیب از نظر طعم با هم همخوانی دارند.
می توانید کمی هم انار برای خوشرنگ شدن کوکتل بستنی – میوه تان آماده کنید. میوه ها را به هرشکلی که دوست دارید, خرد کنید. بهتر است قطعات میوه بزرگ باشد تا کوکتل دست سازتان خوش قیافه تر باشد. میوه ها را داخل ظرف در بسته بگذارید. بعد از آمدن مهمان ها, میوه ها را با بستنی مخلوط کرده و سرو کنید. نگران کالری آن نباشید. چون نسبت میوه شما به بستنی زیاد است.
- برف و شیره را احیا کنید: یکی دیگر از سنت های خاص شب یلدا, خوردن بف و شیره است. اما حالا که نه برفی می بارد و اگر هم ببارد, برای خوردن تمیز نیست, بهتر است این سنت را با خوردن کمی بستنی و مربا احیا کنید. کافی است کمی بستنی وانیلی را با مربا یا عسل مخلوط کرده و نوش جان کنید.
آجیل سالم: اصلا مگر می شود یلدا باشد و در آن شب بلند و دورهمی, آجیل نخورند؟ اما برای آنکه آجیل یلدای امسال سالم تر باشد, بهتر است به جای آجیل مرسوم شب یلدا, دانه هایی مثل انجیر, برگه, توت و بادام خام را جایگزین کنید. این خوراکی ها سالم تر از آجیل مرسوم شب یلدا هستند. مضافا بر اینکه اگر بمانند مثل آجیل یلدا که «جوزقند» آن هم پرکالری است و هم ممکن است خراب شود, این آجیل سالم می ماند. امسال آجیل تان را کاملا سالم انتخاب کنید. می توانید به جای پیشنهادهای ما هر آجیل سالم دیگری را که دوست دارید انتخاب کنید.
خشک به جای تر: در اینکه تفاوت فاحشی بین قیمت هر کیلو میوه تازه با یک کیلو میوه خشک وجود دارد, شکی نیست. اما بعضی از میوه ها در مهمانی خورده نمی شوند. یکی از این میوه ها سیب است. بنابراین برای آنکه پولتان به هدر نرود, از خرید بعضی میوه ها مثل سیب, خیار و بعضی دیگر از میوه هایی که خورده نمی شوند, صرف نظر کنید و هزینه آن را صرف خرید میوه خشک کنید. هم پولتان هدر نرفته و هم با خوراکی های خاص از مهمانان پذیرایی کرده اید.

یک شب خوشحال داشته باشید!
- سفره یلدا را از خیریه بخرید: ظرف هایی که می خواهید در سفره یلدا بگذارید و حتی خوراکی های شب چله را از خیریه بخرید. کافی است گشتی در فضای مجازی بزنید تا از نمایشگاه های خیریه ای که قرار است برگزار شود باخبر شوید. شما با خرید مایحتاج تان از این بازارچه ها, تنها به دیگران کمک نمی کنید, بلکه حال خودتان را هم بهتر می کنید.
- موسیقی یلدایی را فراموش نکنید: شادی شب یلدایتان را با موسیقی هایی که می دانید با سلیقه مهمان هایتان جور درمی آید کامل کنید. در فهرستی که از قبل آماده کرده اید, چند موسیقی شاد و آشنا برای همخوانی را انتخاب کنید و چند موسیقی بی کلام و آرام برای لحظات حافظ خوانی. البته بچه ها را هم از این فهرست بیرون نگذارید.
- بگویید متشکرم: قدردانی را از همین شب شروع کنید. از همسرتان که در چیدن سفره کمک کرده, از یکی از مهما ها که برایتان هدیه آورده و از کسانی که در آوردن غذا به شما کمک کرده اند یکی یکی تشکر کنید. به رفتارهای همه دقت کنید و ببینید دیگران برای شادی و رضایت شما چه می کنند. روان شناسان می گویند قدردانی فقط در دیگران احساس خوبی ایجاد نمی کند, بلکه شما را هم شادتر می کند.
- هوشیار باشید: تکنیک های هوشیاری را به خدمت بگیرید. وقتی در خانه ای که برای تمیز کردنش زحمت کشیده اید قدم برمی دارید, تمیزی را هوشیارانه احساس کنید. وقتی غذا را می چشید, هوشیارانه طعم و عطرش را حس کنید. وقتی در جمع نشسته اید, به آنچه در اطرافتان می گذرد هوشیار باشید و از خاطره ها گرفته تا خنده ها, همه را در ذهن تان ثبت کنید. از کنار هیچ لحظه ای آسان نگذرید.
- به همدیگر ببازید: یک بازی جذاب اما راحت را انتخاب کنید که همه افراد حاضر بتوانند در آن حضور داشته باشند. بچه ها را جا نگذارید و پیرها را فراموش نکنید. پانتومیم یا بازی با کارت های «دبرنا» پیشنهاد ماست اما قطعا بازی های آسانی که یلدای شما را لذت بخش تر کنند, کم نیستند.
- یک آرزو را برآورده کنید: نیازی نیست خوتان را ورشکسته کنید. کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید و با برآورده کردن یک آرزوی کوچک, همه حاضران جمع را شگفت زده کنید. مادرتان دلتنگ یک دوست است؟ فرزندتان چند روز پیش به یک کلاه پشت ویترین مغازه خیره شده بود؟ همسرتان به کارت حافظه برای تلفن همراهش نیاز دارد یا دوست تان در گوشه دیگری از دنیا یلدا را تنها می گذراند و با یک تلفن حلش زیر و رو می شود؟ کمی به آدم های اطرافتان فکر کنید و یک راه تازه را برای آوردن هیجان به این شب بلند پیدا کنید. مطمئن باشید ذوق زده شدن یک نفر می تواند حال همه را خوب کند.
- همه را در این سفره سهیم کنید: برای چیدن سفره شام, خودتان را خسته نکنید. شما بیشتر از آنکه در این شب به یک سفره رنگارنگ نیاز داشته باشید, به آرامش و لب خندان نیاز دارید. پس به جای بی وقفه در آشپزخانه بودن, از همه اعضای خانواده بخواهید در دیدن تدارکات این شب سهیم باشند. بچه ها می توانند اتاق شان را مرتب کنند و میوه ها را برق بیندازند و همسرتان می تواند دسر را از دستور ساده ای که در یک سایت اینترنتی پیدا کرده اید درست کند. مشارکت همه تنها خستگی شما را کمتر نمی کند, بلکه مهمانی این شب را به اتفاقی لذت بخش تر تبدیل می کند. اگر هم در این میان یکی از اعضای خانواده خراب کاری به بار آورد عبوس نشوید. بگذارید به جای بی عیب و نقص بودن سفره شما, خنده ها و خاطرات خوشایند و ناخوشایند حاصل این شب باشد.
- دوربین بان شوید: به جای عکس یادگاری, یک دوربین به گردنتان بیندازید و لحظه های ناب این شب را ثبت کنید. از شیطنت بچه ها گرفته تا ناخنک زدن های سرمیز و خنده های لحظه بازی, همه را ثبت کنید و قبل از رفتن مهمان ها, عکس های این شب را روی سی دی کپی کنید و به آنها هدیه دهید. ماندگار کردن خاطره ها می تواند به اندازه اتفاق افتادنشان خوشایند باشد.

همشهری

برچسب ها